Znaš li da se tvoj pametni telefonom može zaraziti neželjenim virusima i zlonamjernim programima jednako kao i računalo? Ako već nisi, onda je sada pravo vrijeme da se zaštitiš od napada virusa.
Saznaj kako možeš zaštititi pametni telefon od virusa!
No, što ako je tvoj pametni telefon već zaražen? Postoje li neki znakovi koji će ti otkriti da je tvoj mobitel izložen utjecaju ovih programa? Najveći je problem u tome što se virusi mogu zamaskirati kao ažuriranja sustava te uz pristanak korisnika odnosno vlasnika uređaja dodaju vaš mobitel u ogromnu mrežu zaraženih uređaja koji zatim šalju spamove.
Evo nekoliko ključnih znakova da je tvoj mobitel zaražen virusom:
Krađa podataka, informacija ili onemogućavanje korištenja mobitela
Ako je tvoj uređaj zaražen zlonamjernim programom može doći do krađe online podataka i informacija koje su pohranjene u online pregledniku i aplikacijama. Moguće je do zaraze stiglo kao zamaskirana poruka vaših prijatelja. Virus se zatim vrlo brzo instalira, a potom šalje daljnje viruse i tekstualne poruke drugim kontaktima.
Jedan od najočitijih znakova prepoznat će baš tvoji prijatelji koji bi mogli primiti različite poruke s linkovima ili instalacijama. Zato oprez!
Photo via Visual hunt
Smanjeno trajanje baterije
Svaki korisnik okvirno zna koliko traje baterija u njegovom uređaju. Iako se s vremenom izdržljivost baterije smanjuje, iznenadno trošenje baterije može biti znak da nešto drugo troši energiju tvog uređaja.
Adware, malware i virusi jako utječu na trajanje baterije jer pokreću više resursa odjednom. U postavkama uređaja možeš pronaći informacije o potrošnji energije. Čak naizgled bezopasne aplikacije mogu skrivati viruse.
Prekidanje poziva ili naglo gašenje aplikacija
Prekidi poziva ili prekidanja tijekom razgovora također mogu biti znak malwarea. U takvim slučajima bilo bi dobro nazvati svog operatera kako bi provjerili prekidaju li se pozivi zbog problema u mreži. Ako to nije slučaj netko ili nešto možda prisluškuje tvoje pozive ili rade neke druge sumnjive aktivnosti.
Usporavanje rada mobitela
Baš kao i na računalu, virus koji radi u pozadini može usporiti tvoj mobitel. Ako znaš da je tvoj mobitel prije radio puno brže, a sada često zapne, možda si žrtva virusa. Malware koji radi u pozadini uzima previše resursa da bi procesor omogućio gladak rad drugih aplikacija. Provjera CPU opterećenja ili RAM-a može otkriti prisutnost malwarea koji aktivno radi u pozadini.
Photo via VisualHunt.com
Neproporcionalno trošenje podataka
Virus ili malware koji šalje spam u pozadini sigurno troši puno Interneta. Jedinom pogledom na Data Usage pod postavkama tvog pametnog telefona možeš primijetiti veliku potrošnju podataka i promijene u korištenju Interneta. Dobro je znati da u svim tim slučajima i potrošnja baterije također raste.
Neidentificirane aplikacije i fantomske obavijesti
Oprez prilikom preuzimanja aplikacija najbolji je i najjednostavniji način da na vrijeme spriječiš maliciozne programe da naude tvom uređaju. Samo micanje nepotrebnih aplikacija na mobitelu, a osobito onih kojima nisi dao odobrenje za instalaciju uvelike će pomoći.
Fantomske obavijesti koje takve aplikacije šalju jedna su od indikacija da je mobitel zaražen.
Kako oporaviti uređaj od napada virusa?
Jednom kada otkriješ da je aplikacija odgovorna za širenje virusa na tvom mobitelu, prebaci rad uređaja na zrakoplovni način rada. To će spriječiti aplikaciju od slanja dodatnih informacija s i na mobitel. Sljedeći korak je pronaći aplikaciju u Postavkama uređaja, odabrati Aplikacije i zatim ju izbrisati s uređaja. Ako neka od malicioznih aplikacija odbija brisanje, prebaci mobitel u siguran način rada.
Također, dobro je pohraniti sve podatke, slike i druge sadržaje na cloud na računalu putem USB-a. Sve što trebaš napraviti je u Postavkama odabrati Pričuvna i sigurna kopija.
Tek kada sigurno znaš da su svi tvoji podaci spremljeni napravi vraćanje uređaja na tvorničke postavke i zatim se možeš ulogirati na svoje profile i vratiti podatke na uređaj.
Pogledaj koji su trenutno najbolji pametni telefoni
Izvor fotografija:
Ovdje možeš vidjeti naš bonton komentiranja.