Što je to procesor?
Procesor, CPU ili središnja procesorska jedinica kontrolira sve što se događa u tvojem pametnom telefonu i osigurava da sve pravilno funkcionira. Svaka radnja koju napraviš na svom mobitelu dolazi ravno do procesora. Sve te radnje nakon što dodu do procesora, pretvaraju se u vizuale koje vidiš na zaslonu svog mobitela. Ukratko, procesor je mozak vašeg mobitela i tableta i svih njegovih operacija.
Soc?
Soc kratica označava pojam System on a Chip. To zapravo znači da se više različitih komponenti koje čine jedan sistem dolaze kao jedno kompaktno pakiranje. Tako se na jednom čipu nalaze dijelovi za memoriju, dijelovi za procesiranje, modemi i ostali bitni dijelovi koji su spojeni u jedan čip. Ovakav način štedi prostor, energiju i smanjuje troškove.
CPU?
CPU je najčešće korištena vrsta procesora. Dizajniran da bude maksimalno fleksibilan i prikladan za razne zadatke, pokreće operativni sistem i sve aplikacije, te je također djelomično odgovoran za sinkronizaciju podataka unutar ostalih procesora.
Što je to jezgra?
Jezgra je element u glavnom procesoru koji očitava i izvršava instrukcije. U početku su uređaji imali samo jednu jezgru, a danas su dostupni uređaji s čakosam jezgri. To znači da će vaš uređaj raditi brže, nesmetano otvarati aplikacije i procesuirati više zadataka odjednom, bez zastajkivanja.
Napomena! Osmojezgreni procesori brži su od primjerice četverojezgrenih samo kada obavljaju više zadataka odjednom. Na primjeru to izgleda ovako, pregledavate fotografije, u tom trenutku dobivate telefonski poziv, a prethodno već imate otvorenu GPS aplikaciju. Sigurno se pitate hoće li se vaš uređaj usporiti? Ako imate višejezgreni procesor, odgovor je da neće. Svaki od zadataka radit će na jednoj jezgri, što znači da nećete imati zastajkivanja ili poteškoća, no to neće nužno značiti da će vaš uređaj raditi dvostruko brže.
Qualcomm, Exynos ili MediaTek?
Kada smo pokrili neke osnovne pojmove i karakteristike procesora, prebacimo se neke od glavnih proizvođača istih. Qualcomm je najveći i najpoznatiji proizvođač procesora, koji oprema većinu flagshipova, mobitela srednjeg rang, pa čak i jeftinijih uređaja. Slijede ga Exynos, Kirin, MediaTek i drugi.
Naravno, procesor nije jedini faktor koji određuje kvalitetu ili brzinu nekog uređaja, potrebno je obratiti pozornost i na druge komponente. Uz procesor tu je i grafička kartica, vrijednost RAM-a za kratkoročnu memoriju, antene za bežičnu mrežu i GPS i još puno toga što zajedničkim radom čini jedinstvenu cjelinu.
Sada kada znate najvažnije karakteristike, odabir uređaja puno je jednostavniji jer možete odabrati upravo uređaj prilagođen vašim potrebama.
Zašto je bitan dobar procesor?
Obzirom da u današnje vrijeme mobitele najčešće ocjenjujemo prema kvaliteti kamere, moćan procesor koji ima mogućnost kvalitetno obraditi fotku, itekako je bitan. Iako uređivanje i podešavanje fotke najčešće odrađuju CPU ili GPU, mnoštvo podataka senzora kamere obrađuje se prije nego se fotka spremi u tvoj pametni telefon. To zapravo znači da se digitalne informacije sa senzora kamere pretvaraju u lijepu, kvalitetnu fotografiju koju vidiš kao krajnji proizvod na svom zaslonu. Ukoliko imaš slabiji procesor, fotke će ispasti preizoštrene sa mutnim detaljima, dok ćeš sa kvalitetnijim procesorom dobiti vrlo kvalitetne, jasne rezultate.
4G i 5G modemi
Zadnji i jednako važan dio procesora je podatkovni modem koji ti omogućava pristup internetu na temelju mreže. Do sada najpopularniji su bili 4G modemi, ali sada sve više viđamo 5G modeme. Prošlih godina, kada su se tak pojavili bili su vanjski, te su morali biti spojeni na SoC i trošili su više energije. Sada su oni integrirani u procesor i koristi ih se najviše kod flagshipova, štede energiju i puno su brži kod preuzimanja podataka.
Ovdje možeš vidjeti naš bonton komentiranja.