10 načina kako produljiti životni vijek trajanja baterije
Napretkom tehnologije pametni telefoni postaju sve moćniji i napredniji, a mi kao korisnici ih koristimo sve više i već su odavno postali neizostavan dio svakodnevice većine ljudi. Iz tih razloga postavljaju se sve veći izazovi na vijek trajanja baterije koja svakodnevno trpi višesatno korištenje velikog broja aplikacija. Budući da zamjena baterije pametnog telefona može biti poprilično skupa i komplicirana, u nastavku ti donosimo neke od načina na koje možeš produljiti vijek trajanja baterije svog telefona.
1. Izbjegavaj ekstremne temperature
Bilo da se radi o ekstremnoj vrućini ili hladnoći, oboje ima negativan utjecaj na bateriju telefona. Svoj telefon uvijek nastoj držati u suhom i relativno hladnom okruženju i izbjegavaj ga držati direktno na jakoj sunčevoj svjetlosti pri visokoj temperaturi ili na temperaturama ispod 0.
2. Održavaj bateriju telefona između 20% i 80%
Za razliku od starih niklovih baterija koje su se koristile u klasičnim mobitelima koje je bilo poželjno isprazniti i napuniti do kraja, stvar je malo drugačija s pametnim telefonima. Kod novih litij-ionskih baterija, pražnjenje skroz do kraja kao i punjenje do 100% kapaciteta predstavlja veliko opterećenje za bateriju pa se preporučuje da se ona uvijek održava između 20% i 80% za najbolji rad. Ova informacija posebno 'ide na ruku' ljudima koji ionako nemaju vremena ili strpljenja čekati da se mobitel napuni do kraja, tako da ga bez brige možeš puniti i djelomično nekoliko puta dnevno. Također, prilikom prvog punjenja također nije potrebno da uređaj isprazniš pa napuniš do kraja kako je to bio slučaj kod starih baterija, nego ga samo puniš normalno kao i inače.
Produlji trajanje baterije između punjenja
Svako pražnjenje i punjenje telefona ima utjecaj na životni vijek trajanja baterije tako da što dulje baterija izdrži na jednom punjenju odnosno što se rjeđe mora puniti, njen životni vijek će biti dulji. Savjeti u nastavku odnose se na produljenje trajanja baterije na jednom punjenju koji onda indirektno utječu na cjelokupni životni vijek baterije.
3. Smanji svjetlinu ekrana
Svjetlina ekrana poprilično troši bateriju stoga je nastoj držati na najnižoj razini koja ne narušava preglednost. Svjetlinu možeš prilagoditi s obzirom na uvjete osvjetljenja u kojima se nalaziš, ali generalno razina od 50% pruža dovoljnu osvijetljenost ekrana čak i u najsvjetlijim uvjetima.
4. Skrati istek zaslona
Postavi gašenje ekrana uslijed neaktivnosti na primjerice 30 sekundi ili minutu kako ekran ne bi ostao upaljen nepotrebno. na taj način, osim trošenja baterije spriječit ćeš i mogućnosti slučajnih radnji po ekranu kada mobitel s upaljenim ekranom držiš u džepu.
5. Ugasi aplikacije u pozadini
Pozadinski rad aplikacija znatno utječe na potrošnju baterije tako da kada završiš s korištenjem neke aplikacije, zatvori je kako ne bi ostala raditi u pozadini. Također, potrošnju baterije od strane određenih aplikacija poput Facebooka možeš i ručno ograničiti u postavkama aplikacije.
6. Ugasi 'push' obavijest
Za aplikacije koje ti nisu toliko bitne možeš ugasiti 'push' notifikacije tako da ti obavijesti od aplikacija ne dolaze direktno, nego da ih možeš vidjeti tek kada uđeš u aplikaciju. Primjerice, ukoliko ti Gmail nije toliko bitan, u postavkama aplikacije možeš isključiti obavijesti, tako da ćeš e-mailove vidjeti kada otvoriš aplikaciju umjesto da ti dolaze putem obavijesti.
7. Uključi Štednju baterije
Uglavnom svi pametni telefoni imaju opciju štednje baterije kao načina rada, a jednostavno ga možeš uključiti u brzim postavkama. Ovaj način rada ograničava rada pojedinih aplikacija i značajki i usporava rad procesora kako bi se maksimalno uštedila baterija. Možeš ga postaviti i da se upali automatski kada baterija padne na određenu razinu.
8. Koristi Dark Mode
Dark Mode odnosno tamni način rada telefona može imati znatan utjecaj na uštedu baterije. Bitno je napomenuti kako ovu opciju imaju samo novije generacije pametnih telefona s OLED LED je poluprovodna dioda koja emitira svjetlo kada se puni s elektricitetom. Dolaze u raznim bojama i neke LED diode sadrže i nekoliko elemenata te su stoga sposobne emitirati svjetlo različitih boja. LED diode koriste se za ekrane, tipkovnice, pozadinska svjetla i dr. Jasno bijeli LED također može biti korišten za svjetiljke i svjetla na mobilnim telefonima. Čak ako i nisu svjetle kao xenon svjetla, LED svjetla su kompaktnija i zahtjevaju manje energije pa se mogu koristiti kao video svjetlo. Povezani pojmovi: Kamera Xenon flashekranima budući da se crni pikseli na njima uopće ne pale pa tako ne koriste ni malo energije, a tamni pikseli koriste manje nego oni svijetli dok svi pikseli na LCDLCD je ekran od tekućih kristala i predstavlja najčešći tip ekrana na mobilnim telefonima zbog karakteristika niske potrošnje energije i dobre kvalitete slike. Uglavno je relativno lako čitati s tih ekrana čak i kada je ekran izložen direktnoj sunčevoj svjetlosti. Najmanji element slike na LCD ekranu je piksel. Svaki piksel sastoji se od sloja molekula poredanih između dva prozirna sloja elektroda i dva polarizirajuća filtera. Neke vrste LCD ekrana su STN, TFT i TFD. STN ima niske troškove i nisku potrošnju energije, ali i lošiju kvalitetu slike. TFT ima veću kvalitetu slike i kraće vrijeme odgovora, ali su ti ekrani skuplji i zahtjevaju više energije. Druge tri vrste LCD ekrana su propusni, reflektirajući i transflektivni. Propusni ekran nudi bolju kvalitetu slike u okruženju s manjom ili srednjom količinom svjetlosti dok, reflektivni najbolje radi u izrazito svjetlom okruženju. Transflektivni ekrani kombiniraju najbolje karakteristike oba ekrana. Povezni pojmovi: Vrsta ekrana CSTN (Color Super Twisted Nematic) TFT (Thin Film Transistor) TFD (Thin Film Diode) OLED (Organic Light-Emitting Diode) AMOLED display (Active matrix organic light-emitting diode) Transflektivni ekran i LED LED je poluprovodna dioda koja emitira svjetlo kada se puni s elektricitetom. Dolaze u raznim bojama i neke LED diode sadrže i nekoliko elemenata te su stoga sposobne emitirati svjetlo različitih boja. LED diode koriste se za ekrane, tipkovnice, pozadinska svjetla i dr. Jasno bijeli LED također može biti korišten za svjetiljke i svjetla na mobilnim telefonima. Čak ako i nisu svjetle kao xenon svjetla, LED svjetla su kompaktnija i zahtjevaju manje energije pa se mogu koristiti kao video svjetlo. Povezani pojmovi: Kamera Xenon flashekranima koriste jednaku količinu energije. Ovaj način rada možeš uključiti u postavkama zaslona.
9. Redovito ažuriraj operativni sustav
Budući da proizvođači softvera kontinuirano rade na unaprjeđenju značajki sustava i optimizaciji rada, redovito ažuriranje operativnog sustava bitno je kako bi u svakom trenutku na svom telefonu imao najažurnije postavke koje između ostalog mogu i pozitivno utjecati na rad baterije.
10. Ugasi Wi-Fi, GPS i BluetoothBluetooth je bežični protokol za razmjenu podataka na kraće udaljenosti s fiksnih i mobilnih uređaja te stvara područje osobne mreže. Dva su ključna parametra za Bluetooth uređaje - klasa i podržani profili. ''Klasa'' označava udaljenost u kojoj je moguća veza s Bluetoothom. Najveći broj uređaja je klasa 2, što znači da imaju doseg do 10 metara. Uređaji klase 1 su rjeđi i imaju doseg oko 30 metara. Profil je tip Bluetooth veze. Najčešće su slušalice (HSP) i handsfree (HFP) profili koji omogućavaju da se uređaj bežično poveže sa slušalicama ili handsfree uređajem. Drugi profili su OBEX (OBject EXchange) koji dozvoljava transfer dokumenata, kontakata i događaja; A2DP, koji omogućava streaming stereo zvuka i AVRC koji omogućava daljinsku kontrolu reprodukcije. Povezani pojmovi: A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) EDR (Enhanced Data Rate) HSP (Headset Profile) aptX kada ti ne trebaju
Ukoliko se nalaziš negdje gdje ionako nemaš pristup Wi-Fi-ju, ugasi ga. Isto vrijedi i za mobilne podatke ako si spojen na Wi-Fi. Također uključena lokacija i BluetoothBluetooth je bežični protokol za razmjenu podataka na kraće udaljenosti s fiksnih i mobilnih uređaja te stvara područje osobne mreže. Dva su ključna parametra za Bluetooth uređaje - klasa i podržani profili. ''Klasa'' označava udaljenost u kojoj je moguća veza s Bluetoothom. Najveći broj uređaja je klasa 2, što znači da imaju doseg do 10 metara. Uređaji klase 1 su rjeđi i imaju doseg oko 30 metara. Profil je tip Bluetooth veze. Najčešće su slušalice (HSP) i handsfree (HFP) profili koji omogućavaju da se uređaj bežično poveže sa slušalicama ili handsfree uređajem. Drugi profili su OBEX (OBject EXchange) koji dozvoljava transfer dokumenata, kontakata i događaja; A2DP, koji omogućava streaming stereo zvuka i AVRC koji omogućava daljinsku kontrolu reprodukcije. Povezani pojmovi: A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) EDR (Enhanced Data Rate) HSP (Headset Profile) aptX konstantno komuniciraju s raznim aplikacijama tvog telefona kako bi dobile podatke o lokaciji što poprilično troši bateriju, tako da ako ih ne koristiš, slobodno ih isključi.
Pogledaj našu ponudu mobilnih telefona!