Kako osloboditi internu memoriju u pametnom telefonu?
Memorija pametnog telefona ti je pri kraju, a ne znaš što možeš pobrisati i kako ju osloboditi? Svima nam se ova situacija dogodila bar jednom, pa smo zato u nastavku pripremili vodič što možeš pobrisati i kako si olakšati situaciju.
Aplikacije dostupne unutar samog pametnog telefona
Najlakši način za organizaciju memorije sigurno je korištenje aplikacija i mogućnosti dostupnih unutar samog mobitela. Aplikacija će ti već unaprijed ponuditi koje datoteke možeš obrisati, što može uključivati duple datoteke, starije fotografije ili snimke zaslona, aplikacije koje nisi dugo koristio, datoteke koje si davno preuzeo, i slično. Svaki od ponuđenih prijedloga možeš pregledati i odlučiti želiš li ih izbrisati ili ne.
Odlična opcija unutar pametnog telefona je i pametna pohrana. Ona će ti omogućiti da se sve fotografije i video zapisi koji su pohranjeni, automatski brišu iz memorije mobitela. Možeš birati da li želiš da se to dogodit unutar 30, 60 ili 90 dana.
Pobriši aplikacije, fotografije i video zapise koji ti nisu potrebni
Jedno od prvih rješenja za oslobađanje memorije pametnog telefona je brisanje aplikacija koje ne koristiš, obzirom da mogu zauzimati puno prostora. Također, ista stvar događa se sa fotografijama i video zapisima. Sve zapise možeš ili pohraniti na neki od cloud servisa (Google Photos, Google Drive, Dropbox) ili ih prebaciti na vanjski disk.
Micro SD kartica je uvijek dobra ideja
Ako ti pametni telefon podržava micro SD karticu zašto to ne iskoristiti? Možeš ju koristit na dva načina, kao vanjsku memoriju i na nju prebacivati samo velike datoteke ili ju možeš koristiti kao unutarnju memoriju pametnog telefona. Druga opcija je moguća samo kod nekih uređaja, svakako treba provjeriti da li tvoj mobitel ima tu mogućnost i on postaje dio tvoje interne memorije.
Iskoristi cloud pohranu
Jedan od odličnih načina kako osloboditi memoriju telefona je prebaciti sve što možeš na neki od cloud servisa za pohranu podataka. Tako, na primjer sve svoje fotografije možeš pohraniti na Google Photos u visokoj rezoluciji, također za to možeš iskoristiti i Google Drive ili Dropbox, gdje možeš pohraniti i razne dokumente i datoteke, ne samo fotografije. Treba imati na umu da se od 1.7.2021. godine ukida besplatno pohranjivanje fotografija u visokoj rezoluciji u sklopu Google Photos servisa i ono će se dodatno naplaćivati.
Uz to, muziku je moguće pohraniti na servise kao što su Spotify ili YouTube Music.
Pobriši preuzete datoteke
Vrijeme je da baciš oko i na folder sa preuzetim datotekama koje se sigurno gomilaju godinama. Tamo ćeš sigurno naći dokumenata koje nisi otvorio godinama i više ti nisu važni.
Odlična ponuda pametnih telefona te čeka