Kako mjeriti otkucaje srca na pametnom satu?
Moderni pametni satovi imaju cijeli niz funkcija nadzora rada srca. To uključuje pasivno cjelodnevno mjerenje otkucaja srca kao i trenutne provjere za specifične podatke, a neki čak daju i upozorenja kada nam puls skoči previsoko ili ča imaju i ugrađen kardiogram koji pomaže u otkrivanju aritmije.
Ove značajke su vrlo impresivne s obzirom da su do prije nekoliko godina pametni satovi služili kao pedometri. No, iako su sve navedene funkcije vrlo korisne i mogu uvelike pomoći u treningu i svakodnevnom životu, pametni satovi nisu medicinska pomagala i ne mogu dijagnosticirati zdravstvena stanja. Uz to, postoje i brojni razlozi zbog kojih satovi lako mogu dati iskrivljena očitanja, stoga ćemo u nastavku istražiti kako radi nadzor rada srca, kako ga ispravno koristiti te u čemu nam može pomoći.
Kako rade optički senzori za brzinu otkucaja srca?
Većina nosive tehnologije koristi PPG senzor – zelene LED LED je poluprovodna dioda koja emitira svjetlo kada se puni s elektricitetom. Dolaze u raznim bojama i neke LED diode sadrže i nekoliko elemenata te su stoga sposobne emitirati svjetlo različitih boja. LED diode koriste se za ekrane, tipkovnice, pozadinska svjetla i dr. Jasno bijeli LED također može biti korišten za svjetiljke i svjetla na mobilnim telefonima. Čak ako i nisu svjetle kao xenon svjetla, LED svjetla su kompaktnija i zahtjevaju manje energije pa se mogu koristiti kao video svjetlo. Povezani pojmovi: Kamera Xenon flashlampice koje se nalaze s donje strane sata. Lampice osvjetljavaju tvoju kožu, a svjetlo koje se reflektira natrag je preko algoritma prevedeno u podatke o brzini otkucaja srca. To uključuje podatke o radu srca u mirovanju kao i neke druge metrike poput varijabilnosti brzine otkucaja i slično.
Kako osigurati točnost dobivenih podataka?
Unatoč tome što su se optički senzori za otkucaje srca uvelike poboljšali posljednjih godina, i dalje često nisu u potpunosti točni i mogu prikazivati iskrivljene podatke. Generalno, tamnija koža i pretilost mogu biti otegotne okolnosti prilikom mjerenja, no evo nekoliko savjeta na koje je potrebno obratiti pažnju kako bi se dobili što točniji podaci:
- Nosi sat za jedan prst duljine iznad kosti zapešća
- Uvjeri se da sat leži cijelom površinom na koži
- Zategni remen sata prilikom vježbanja ili dinamičnijih aktivnosti
- Obriši područje senzora kada se zaprljaju ili smoče
Mjerenje EKG-a
Elektrokardiogram je mjerenje električne aktivnosti srca u određenom vremenskom intervalu. Ovo je napredna postavka tako da ju imaju samo neki pametni satovi, a radi na principu očitavanja električnih signala srca koje aktiviraš dodirom na digitalnu krunu. Nakon nekog vremena, dobiješ rezultate očitanja na kojima možeš vidjeti je li srce radilo normalno u tom periodu ili pokazuje znakove aritmije. Izrazito bitno prilikom mjerenja EKG-a je da je tijelo potpuno mirno te da je koža suha kako bi se dobili ispravni rezultati. Kao što smo već napomenuli, ova funkcija služi samo kao pomoć te ne može služiti za postavljanje dijagnoza, a možeš ju pronaći na satovima poput Apple Watch Series 7, Samsung Galaxy Watch 4 i Fitbit Sense.